Jump to content

Photo

15th March - Gdansk, POLAND - Ergo Arena

Il Divo & Katherine Jenkins

• This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

#1 RuthSweet

RuthSweet

Keeper of the Big Red Button

• Members
  • PipPip
  • 4,965 posts

Posted 04 November 2012 - 06:29 PM

For concert reports, photos and videos.

The previous chat in this thread has been moved to General Archive and will be deleted in a few days.

Please note the guidelines for the posting of pictures: We are asking that you limit the number of pictures you post in each thread to 30 pictures. This will make it easier for people to scroll through the threads, plus those with slow connections will surely appreciate it, too. Any pictures over the allotted number will be deleted. So, choose carefully! ;)

If you wish to share more of your pictures, you can always post a link to the site where you have them stored (ie photobucket, etc.)

Most of all.........ENJOY!!!!!!
:D ;)

#2 laurene

laurene

since Nov. '05

• Platinum
  • PipPip
  • 1,238 posts

Posted 09 March 2013 - 05:12 PM

Since there's no general chat thread for this tour, I'll just pop this in here....click on the lockerz link for a photo.

Katherine Jenkins@KathJenkins
So this is really happening then... #2013EuropeanTour

http://lockerz.com/s/286358462

2009sig.jpg

S e a t t l e, U S A

#3 laurene

laurene

since Nov. '05

• Platinum
  • PipPip
  • 1,238 posts

Posted 15 March 2013 - 01:01 PM

32m Posted Image David Miller@DivoDavidMiller

Opening night! GOOD EVENING GDANSK!!

2009sig.jpg

S e a t t l e, U S A

#4 laurene

laurene

since Nov. '05

• Platinum
  • PipPip
  • 1,238 posts

Posted 15 March 2013 - 01:04 PM

2h Posted Image Katherine Jenkins@KathJenkins
Just arriving at tonight's venue... Kicking the tour off in Gdansk. Can't wait to see you all!! #2013EuropeanTour

pic.twitter.com/ET1AOLILaq

2009sig.jpg

S e a t t l e, U S A

#5 laurene

laurene

since Nov. '05

• Platinum
  • PipPip
  • 1,238 posts

Posted 15 March 2013 - 02:28 PM

from KJ Instagram: "About to go on... #2013europeantour" pic.twitter.com/R7GSjqfWUJ

2009sig.jpg

S e a t t l e, U S A

#6 laurene

laurene

since Nov. '05

• Platinum
  • PipPip
  • 1,238 posts

Posted 15 March 2013 - 04:42 PM

http://www.facebook....78850198&type=1

2009sig.jpg

S e a t t l e, U S A

#7 laurene

laurene

since Nov. '05

• Platinum
  • PipPip
  • 1,238 posts

Posted 15 March 2013 - 05:13 PM

Concert review in Polish, and a little bit of video here:

http://rozrywka.trojmiasto.pl/Czterech-przystojaniakow-i-muzyczne-hity-Il-Divo-wystapilo-w-Ergo-Arenie-n67168.html

thanks to Il Divo Forever-Chile on Facebook!

2009sig.jpg

S e a t t l e, U S A

#8 lunaspirit0630

lunaspirit0630

Advanced Member

• Members
  • PipPip
  • 9,342 posts

Posted 15 March 2013 - 07:03 PM

Here are some pics found on FB
Posted Image
Posted Image
Posted Image

Photos by dziennikbaltycki.pl

ed4b7b37-bf4d-4a48-a92b-6842bea95d21_zps

"Everything Happens For A Reason"
Cuties1_zps67a23076.gif
 Blinkie by Tina

#9 lunaspirit0630

lunaspirit0630

Advanced Member

• Members
  • PipPip
  • 9,342 posts

Posted 15 March 2013 - 07:05 PM

A couple more

Posted Image
Posted Image
Posted Image

Photos by dziennikbaltycki.pl

Cuties1_zps67a23076.gif
 Blinkie by Tina

#10 laurene

laurene

since Nov. '05

• Platinum
  • PipPip
  • 1,238 posts

Posted 15 March 2013 - 10:46 PM

David Miller@DivoDavidMiller
Thank you Gdansk!! What a way to start a tour....you were freakin fabulous! Who knew Poland was so warm in winter? pic.twitter.com/gjADjjK2qf

Posted Image

2009sig.jpg

S e a t t l e, U S A

#11 laurene

laurene

since Nov. '05

• Platinum
  • PipPip
  • 1,238 posts

Posted 15 March 2013 - 10:48 PM

Simon Chalk@TheChalkmeister
Great opening night in Gdansk with @ildivoofficial and @KathJenkins on the best of Tour. Big thanks to my orchestra The Slovak Sinfonetta.

2009sig.jpg

S e a t t l e, U S A

#12 iguana

iguana

Advanced Member

• Members
  • PipPip
  • 7,497 posts

Posted 16 March 2013 - 02:21 AM

I am very much interested in the set list Laurene :D

I'm getting more and more excited.......can hardly wait until tuesday :D

;)
Marianne
Posted Image

#13 lunaspirit0630

lunaspirit0630

Advanced Member

• Members
  • PipPip
  • 9,342 posts

Posted 16 March 2013 - 05:47 AM

YT vid from Krzysiek Kozlowski

Cuties1_zps67a23076.gif
 Blinkie by Tina

#14 lunaspirit0630

lunaspirit0630

Advanced Member

• Members
  • PipPip
  • 9,342 posts

Posted 16 March 2013 - 07:21 AM

Here's another YT vid post by Aeracky
part of Caruso

Cuties1_zps67a23076.gif
 Blinkie by Tina

#15 lunaspirit0630

lunaspirit0630

Advanced Member

• Members
  • PipPip
  • 9,342 posts

Posted 16 March 2013 - 10:31 AM

Here the link to the article and the vid

http://rozrywka.troj...nie-n67168.html

Cuties1_zps67a23076.gif
 Blinkie by Tina

#16 lunaspirit0630

lunaspirit0630

Advanced Member

• Members
  • PipPip
  • 9,342 posts

Posted 16 March 2013 - 10:46 AM

I had to listen closely but YES!!!!! I heard it!!!!

I am beyond excited and I make no apology!!!!!

I will need to follow this tour by the vids posted in YT Can't make any of the US dates due to a week long trip to NYC Couldn't find a concert date that work and wasn't sold out
At least I have more time to save up for the 2014 tour
I also read in an article that they did "Somewhere" together but the translation might have been wrong

From the vids I have seen so far these are the songs they are doing

1. My Heart Will Go On
2. La Vida Sin Amor
3. Caruso
4. Heroe
5. Time to Say Goodbye w/ KJ
6. Could have Dance All Night just KJ
7. A song from Carmen just KJ, don't know the name of the song
8. Possible Somewhere w/ KJ

I hope we get a full set list from tonights concert

Cuties1_zps67a23076.gif
 Blinkie by Tina

#17 gosiagpl

gosiagpl

IL DIVO

• Members
  • 1 posts

Posted 16 March 2013 - 03:59 PM

:-) some pics from this evening

https://www.facebook...=1&l=1511db319d

I added more pics https://www.facebook...=1&l=1511db319d

Edited by gosiagpl, 28 March 2013 - 01:00 PM.

#18 andzia87

andzia87

IL DIVO

• Members
  • 378 posts

Posted 16 March 2013 - 04:18 PM

Dobra dziewczynki wróciłam.
Nie będę piała z zachwytu, żeby było jasne. Pierwszą połowę koncertu uważam za straconą. Ogromną wadą całej imprezy był fakt, że nie było...TELEBIMÓW. Tak! Więc niezależnie od tego czy ktoś miał bilet za 160, 180 czy 240 zł jak nie siedział pod sceną to nie widział nic prócz przechadzających się w czarnych garniturach sylwetek. Od razu mogli sobie podarować Armaniego, bo mało kto był w stanie to docenić, raptem jakieś 200 osób z najdroższymi biletami pod sceną. Pod tym względem ŻENADA!Ludzie wokół mnie byli tak wkurzeni, że myślałam, że rozniosą tą budę. Pomijam fakt, że technicy akustyczni trochę nie ogarniali i gdy chłopaki albo Kate wchodzili w najwyższe rejestry to wyraźnie nie było to przyjemne dla uszu. Trzeci i ostatni mój zarzut to to, że przez to, że zaprosili do występów Kate, która wykonywała kilka piosenek sama, to oni sami gnali od piosenki do piosenki (układ koncertu był taki, że od początku Il Divo, potem Kate, przerwa, Kate a potem Il Divo), a jak gnali od piosenki do piosenki to prawie nie rozmawiali z publicznością, nie podchodzili na luzie to wykonań, tylko raczej było to wszystko na sztywno, wg. scenariusza.
Dlatego po 15 min przerwie, ze łzami w oczach postanowiłam ratować swoje nadzieje na cudowny wieczór kiedy to napatrzę się na chłopców: zeszłam na płytę boiska, tak jak kilkoro innych ludzi i za "drogimi" sektorami sobie STAŁAM. Skróciło to dystans do sceny o ok 1/3, więc był to już spory sukces, choć nadal ich wyraźnie nie widziałam (dowód na to, że nawet Ci z najdroższymi biletami, którzy siedzieli przy końcu tego sektoru mieli średni komfort). Koncert trwał, śpiewali kolejne piosenki, aż doczekaliśmy się: "Pour Que Tu M'Aimes Encore", więc było wiadome, że zbliżają się do końca występu. Dlatego starym zwyczajem wszyscy przy tej piosence wstali i zaczęli klaskać i się dobrze bawić- no i w tym momencie ruszył, między sektorami, pod scenę, nasz stojący tłum (tak pokonałam 2/3 początkowej odległości pod scenę). Nie mogliśmy podejść bliżej, ponieważ stały tam krzesła widowni uparcie broniącej swoich miejsc, no ale i tak byłam przeszczęśliwa, bo akurat na wprost mnie stał Urs. :D Jak same wiecie, nic mi więcej nie trzeba było. :D Skończyła się piosenka, zaczęli śpiewać "My way", dalej stoimy i się bawimy... a tu nagle Seb wskazuje w rogu pod sceną na kogoś i wtem leci jakaś rozanielona laska do niego po autograf. Dobra, dostała, uciekła. Nagle David na kogoś pokazuje i biegnie następna. Patrzę po kobietach obok (gdzieś w wieku mojej mamy), które zazdrośnie patrzą za oddalającymi się dziewczynami. No to wyciągam mój bilet i długopis i patrzę na nie i mówię: "To co? Idziemy?". A one speszone, że nie, może nie...ale, że ja mam lecieć. No to ja miedzy ludźmi w rzędach, gdzieś tam... w końcu udało się. Ale co widzę?! Groupies średnia wieku 50, walczące z ochroniarzami o dopuszczenie do zespołu. Więc też podchodzę, a pan mi grzecznie tłumaczy, że nie ma opcji póki, któryś z nich nie pozwoli podejść, no to ja, że "ok". W tym momencie byłam już może ze 3 m od miejsca, w którym na scenie stał Urs. Więc patrzę na niego wzrokiem zbitego psa i błagam w myślach, żeby może raczył mi zrekompensować fakt, że nie widziałam go prawie cały koncert, mimo, że powinnam. Oczywiście w tym samym czasie trwają zacięte walki dojrzałych groupies z ochroniarzami. Dlatego nie wiem, czy już mu się zrobiło żal mojej miny czy może bał się, że banda narwanych bab zabije ochroniarzy, więc podszedł do rogu sceny...i lecąąąa, urwały się :D I wszystkie z płytami, plakatami...tylko wszystkie bez długopisu. Na to Urs: "I don't have a pen", na co ja z satysfakcją na twarzy: "I have" :D I daje mu mój "zajebisty" pomarańczowy długopis za 3,20 :D i podsuwam wydrukowany bilet. I tu następuje najpiękniejsza chwila wieczoru: stojąc dosłownie centymetry od Ursa- dostaję autograf. :D No i w tym momencie porywa mnie tłum, bo już dostałam a one nie! A ja patrzę tęsknym wzrokiem za moim długopisem :D Więc, gdy Urs oddaje go ochroniarzowi, ja w odpowiednim momencie podchodzę, zabieram co moje i mam go z powrotem! :D Bisowali dwa razy, a ja do końca koncertu stałam z 2 metry od sceny z wypiekami na twarzy. :D
Wspomnienia mam niezapomniane. Co nie zmienia faktu, że motyw braku telebimów był i jest dla mnie nadal grubym przegięciem. A długopisu już nie oddam. :D

Aaa a Kate była śliczna jak laleczka. Wyglądała cudnie i śpiewała cudnie.

tumblr_mxa5ivwe251ski2hdo2_250.gif

#19 Louise

Louise

❣️ Louise ❣️

• Moderators
  • PipPip
  • 18,895 posts

Posted 16 March 2013 - 04:51 PM

hmm...it asks be automatically if I want English.

Google Chrome translated it from Polish to English.....so any mistakes blame Google :lol:

andzia87's post translated???

Good girls came back.
crowed I'm not with delight, to be clear. The first half of the concert, I think it is lost. The great disadvantage of the whole event was the fact that it was not ... video screens. Yes! So regardless of whether someone had a ticket for the 160, 180 or 240 zł and not sitting under the stage is not seen nothing but strolling figures in black suits. I immediately could skip Armani, because hardly anyone was able to appreciate it, all of a sudden some 200 people with the most expensive tickets at the scene. In this respect, embarrassment! People around me were so pissed off that I thought that diffused the shed.Skipping the fact that some technicians are not embraced Unplugged and the guys or Kate entered in the highest registers clearly it was not pleasing to the ears. My third and final complaint is that by being invited to perform Kate, who performed a few songs alone, they drove themselves from song to song (concert arrangement was such that from the beginning of Il Divo, then Kate, break, Kate and then Il Divo), and drove the song as the song almost did not talk with the audience, not at ease approached the performances, but it was all rather stiff, according to. scenario.
therefore break after 15 minutes, with tears in his eyes, I decided to save their hopes for a wonderful evening when the boys Take a picture: I went on the pitch, like a few other people and to be "expensive" sectors of the constant. This shortened the distance to the scene by about 1/3, so it was already quite successful, but still could not see them clearly (proof that even those of the most expensive tickets, who sat at the end of the sector had an average comfort). The concert lasted, sang more songs until we were finally "Pour Que Tu M'Aimes Encore", so it was known that near the end of the show. That's why all the old custom of the song stood up and started to clap and have fun-no, and this time went, across sectors, to the stage, our standing in the crowd (yes I made ​​2/3 of the initial distance to the stage). We could not get closer because the audience chairs stood there stubbornly defending their seats, no but I was przeszczęśliwa, because just in front of me was a Urs. :DHow do you know the same, I'm more do not have to. :Dwas over the song, they sing "My Way "then we stand and have fun ... Seb and suddenly shows in the corner of the stage to someone, and suddenly flies rozanielona a stick to him for an autograph. Okay, got, got away. David on someone suddenly shows up and runs next. I look at the women next door (somewhere in my mom's age), which jealously looking for oddalającymi the girls. Well, I take my ticket and a pen and I look at them and say: "What? Shall we go? '. And they are embarrassed that they do not, maybe not ... but that I have to go. Well, I am among people in rows, somewhere ... in the end it worked out. But what do I see?! Groupies average age of 50, fighting with bodyguards for admission to the team. So you walk up and you politely explained to me that as long as there is no option, any of these approaches will not, well, I do that "ok". At this point I can have from 3 m from the place where the scene has Urs. So I look at him, hangdog eyes and beg in my mind that I might deign to compensate for the fact that I have not seen him almost the entire concert, even though it should. Of course, at the same time last fierce battles with bodyguards mature groupies. Therefore, I do not know if he already did regret my face or perhaps he was afraid that a bunch of bodyguards narwanych bab kill, so went to the corner of the stage ... and lecąąąa, stopped coming in :Dand all of the panels, posters ... but all without a pen . At the Urs: "I do not have a pen," to which I of satisfaction on his face: "I have," :DI give him my "dope" orange pen for 3.20 :Dand I suggest printed ticket. And here is the most beautiful moment of the evening: standing literally inches from the Ursa-get an autograph. :DNo. at which point the crowd grabs me, because they've got and they do not! And I look wistfully at my pen :DSo, when Urs gives him the bodyguard, I'm at the right time I go, I take what is mine and I got it back! :Dencores twice, and by the end of the concert I was standing 2 meters away from the scene with a flushed face . :D
memories of my unforgettable. What does not change the fact that the theme was the lack of video screens and still is to me a thick kink. A pen no longer give. :D

Aaa and Kate was pretty as a doll. She looked wonderfully and sang wonderfully.

36c6041b-cf38-4d36-82e4-819892c1e342_zps

kristy2_zpscbkjwumg.gif

berespectfulblinkie1_o.gif

#20 ania_z

ania_z

IL DIVO

• Members
  • 59 posts

Posted 16 March 2013 - 05:28 PM

Hi,

The concert in Gdansk was amazing! Maybe just for me as I started to listen to Il Divo 3 months ago and I haven't heard about the band before. Gdansk is located around 600km from my city and I went there especially to see them. And I am happy that I was there. And KJ was amazing although on the other hand I was disappointed that she took some time, which could have been used by Il Divo. They did not sing any of my 3 favourite songs but who cares? Their music is wonderful! And I was not disappointed that there was no TV screens as the music is the most important and the guys were absolutely fantastic! And although I think that it would be wonderful to see the emotions on their faces while singing but even without that I had tears in my eyes for the whole 2 hours! The funny thing is that I saw Urs walking in Gdansk on Friday and I was too shy to go and say hello... well, there will be no 2nd chance :-)

I am so happy that I got to know Il Divo, their music is very important in my life and it's a shame that I haven't heard about them before. I envy everyone who is going to their concerts in the coming weeks - for us this is a past already and the next concert will not happen again soon. But I do hope that they will come back to Poland soon :)

Ania

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users